Standex-Meder Electronics MS05-1A87-75DHR
Part No.:
MS05-1A87-75DHR
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
MS05-1A87-75DHR.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 5V
Shipping
MS05-1A87-75DHR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
MS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
5VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:
10 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
3.75 VDC
Must Release Voltage:
0.75 VDC
Operate Time:
0.5 ms
Release Time:
0.1 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C