Microchip Technology MRF24XA-I/MQ
Part No.:
MRF24XA-I/MQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MRF24XA-I/MQ.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 32VQFN
Shipping
MRF24XA-I/MQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
802.15.4, General ISM > 1GHz
Protocol:
6LoWPAN, Zigbee®, MiWi®
Modulation:
DSSS, O-QPSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
2Mbps
Power - Output:
1dBm
Sensitivity:
-103dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
SPI
GPIO:
3
Voltage - Supply:
1.5V ~ 3.6V
Current - Receiving:
13.5mA ~ 16.5mA
Current - Transmitting:
30mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C