Standex-Meder Electronics MRE12-2A85-P
Part No.:
MRE12-2A85-P
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
MRE12-2A85-P.pdf
Description:
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Shipping
MRE12-2A85-P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
MRE
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
30 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
8.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
1.1 ms
Release Time:
400 µs
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C