Standex-Meder Electronics MRE12-1A85-HC
Part No.:
MRE12-1A85-HC
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
MRE12-1A85-HC.pdf
Description:
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Shipping
MRE12-1A85-HC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
MRE
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
30 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Magnetic Shield
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Must Operate Voltage:
8.5 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
1.5 ms
Release Time:
600 µs
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C