Nichicon MPH1105200KS
Part No.:
MPH1105200KS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
MPH1105200KS.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 10% 100VDC AXIAL
Shipping
MPH1105200KS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
8 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.000" Dia x 2.244" L (25.40mm x 57.00mm)