NKK Switches MLW3022-28-DB-2A
Part No.:
MLW3022-28-DB-2A
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
MLW3022-28-DB-2A.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Shipping
MLW3022-28-DB-2A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
MLW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
White
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal):
28 VAC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Square - 19.20mm²
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C