NXP USA Inc. MKW36A512VHT4
Part No.:
MKW36A512VHT4
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
64-VFLGA
Datasheet:
MKW36A512VHT4.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU BLE 64VFLGA
Shipping
MKW36A512VHT4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Kinetis KW36A
Package/Case:
64-VFLGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v5.0
Modulation:
FSK, GFSK, MSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
1Mbps
Power - Output:
5dBm
Sensitivity:
-95dBm
Memory Size:
265kB Flash, 64kB RAM
Serial Interfaces:
I2C, SPI, UART
GPIO:
Voltage - Supply:
1.71V ~ 3.6V
Current - Receiving:
6.3mA
Current - Transmitting:
5.7mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)