WIMA MKP1D031003G00JSSD
Part No.:
MKP1D031003G00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1D031003G00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RAD
Shipping
MKP1D031003G00JSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)