Powerex Inc. MIG400Q2CMB1X
Part No.:
MIG400Q2CMB1X
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Power Driver Modules
Package:
Power Module
Datasheet:
MIG400Q2CMB1X.pdf
Description:
IPM MOD CMPCT DUAL 1200V 400A
Shipping
MIG400Q2CMB1X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
Power Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
IGBT
Configuration:
Half Bridge
Current:
400 A
Voltage:
1.2 kV
Voltage - Isolation:
2500VDC