Microchip Technology MICRF500BKQ-TR
Part No.:
MICRF500BKQ-TR
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
44-TQFP
Datasheet:
MICRF500BKQ-TR.pdf
Description:
IC RF TXRX ISM<1GHZ 44TQFP
Shipping
MICRF500BKQ-TR Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx Only
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FHSS, FSK
Frequency:
700MHz ~ 1.1GHz
Data Rate (Max):
128kBaud
Power - Output:
10dBm
Sensitivity:
-104dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
SPI
GPIO:
Voltage - Supply:
2.5V ~ 3.4V
Current - Receiving:
12mA
Current - Transmitting:
50mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C