Micrel Inc. MIC5305-2.5YML
Part No.:
MIC5305-2.5YML
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC5305-2.5YML.pdf
Description:
IC REG LINEAR 150MA MICROCAP
Shipping
MIC5305-2.5YML Specifications
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C