Microchip Technology MIC5305-1.5YD5-TR
Part No.:
MIC5305-1.5YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5305-1.5YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT23-5
Shipping
MIC5305-1.5YD5-TR Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C