Microchip Technology MIC5303-2.5YMT-TR
Part No.:
MIC5303-2.5YMT-TR
Package:
4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet:
MIC5303-2.5YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4TMLF
Shipping
MIC5303-2.5YMT-TR Specifications
Package/Case:
4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C