Microchip Technology MIC5239-2.5BM
Part No.:
MIC5239-2.5BM
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5239-2.5BM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SOIC
Shipping
MIC5239-2.5BM Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
45 µA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C