Micrel Inc. MIC5238-1.2YD5
Part No.:
MIC5238-1.2YD5
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5238-1.2YD5.pdf
Description:
ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT, 150
Shipping
MIC5238-1.2YD5 Specifications
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
20 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)