Microchip Technology MIC5238-1.1YD5-TR
Part No.:
MIC5238-1.1YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5238-1.1YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.1V 150MA TSOT23-5
Shipping
MIC5238-1.1YD5-TR Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
20 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C