Micrel Inc. MIC5219-3.3BMM TS
Part No.:
MIC5219-3.3BMM TS
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5219-3.3BMM TS.pdf
Description:
500MA PEAK OUTPUT LDO REGULATOR
Shipping
MIC5219-3.3BMM TS Specifications
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)