Microchip Technology MIC5216-3.3BMM
Part No.:
MIC5216-3.3BMM
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5216-3.3BMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8MSOP
Shipping
MIC5216-3.3BMM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C