Microchip Technology MIC5201BM
Part No.:
MIC5201BM
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5201BM.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 200MA 8SOIC
Shipping
MIC5201BM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Adjustable
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.242V
Voltage - Output (Max):
15.6V
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
400 µA
Current - Supply (Max):
2 mA
PSRR:
75dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)