Microchip Technology MIC39151-1.8BT
Part No.:
MIC39151-1.8BT
Package:
TO-220-5
Datasheet:
MIC39151-1.8BT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
Shipping
MIC39151-1.8BT Specifications
Package/Case:
TO-220-5
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C