Microchip Technology MIC39150-1.65BU
Part No.:
MIC39150-1.65BU
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC39150-1.65BU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.65V 1.5A TO263-3
Shipping
MIC39150-1.65BU Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.65V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C