Microchip Technology MIC37151-2.5WR
Part No.:
MIC37151-2.5WR
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
MIC37151-2.5WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SPAK-5
Shipping
MIC37151-2.5WR Specifications
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C