Microchip Technology MIC37151-1.5BR
Part No.:
MIC37151-1.5BR
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
MIC37151-1.5BR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SPAK-5
Shipping
MIC37151-1.5BR Specifications
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
1.5A
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C