Microchip Technology MIC37150-2.5BR
Part No.:
MIC37150-2.5BR
Package:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet:
MIC37150-2.5BR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SPAK-3
Shipping
MIC37150-2.5BR Specifications
Package/Case:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C