Micrel Inc. MIC37150-1.65B
Part No.:
MIC37150-1.65B
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet:
MIC37150-1.65B.pdf
Description:
1.5 AMP, LOW VOLTAGE MICROCAP LD
Shipping
MIC37150-1.65B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.65V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C