Microchip Technology MIC37150-1.5BR
Part No.:
MIC37150-1.5BR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet:
MIC37150-1.5BR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SPAK-3
Shipping
MIC37150-1.5BR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C