Microchip Technology MIC37110-1.8YMT-TR
Part No.:
MIC37110-1.8YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Datasheet:
MIC37110-1.8YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6TMLF
Shipping
MIC37110-1.8YMT-TR Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C