Microchip Technology MIC2937A-3.3BU
Part No.:
MIC2937A-3.3BU
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC2937A-3.3BU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-3
Shipping
MIC2937A-3.3BU Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Current - Output:
750mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
16 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C