Microchip Technology MIC29150-4.2BT
Part No.:
MIC29150-4.2BT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MIC29150-4.2BT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.2V 1.5A TO220-3
Shipping
MIC29150-4.2BT Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C