Microchip Technology MIC29150-3.3BU
Part No.:
MIC29150-3.3BU
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC29150-3.3BU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-3
Shipping
MIC29150-3.3BU Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C