Nichicon MHBS605100KJSDA
Part No.:
MHBS605100KJSDA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MHBS605100KJSDA.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL
Shipping
MHBS605100KJSDA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1100V (1.1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)