Nichicon MHBS555100KJL
Part No.:
MHBS555100KJL
Package:
Radial
Datasheet:
MHBS555100KJL.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 1KVDC RADIAL
Shipping
MHBS555100KJL Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)