Nichicon MHBS505500KRST
Part No.:
MHBS505500KRST
Package:
Radial - 6 Leads
Datasheet:
MHBS505500KRST.pdf
Description:
CAP FILM 50UF 10% 900VDC RADIAL
Shipping
MHBS505500KRST Specifications
Package/Case:
Radial - 6 Leads
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
900V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max):
2.264" (57.50mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)