Nichicon MHBS505350KRS
Part No.:
MHBS505350KRS
Package:
Radial
Datasheet:
MHBS505350KRS.pdf
Description:
CAP FILM 35UF 10% 900VDC RADIAL
Shipping
MHBS505350KRS Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
35 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
900V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.2 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)