Nichicon MHBS505200KJS
Part No.:
MHBS505200KJS
Package:
Radial
Datasheet:
MHBS505200KJS.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 10% 900VDC RADIAL
Shipping
MHBS505200KJS Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
900V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)