Nichicon MHBS505100KJSD
Part No.:
MHBS505100KJSD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MHBS505100KJSD.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 900VDC RADIAL
Shipping
MHBS505100KJSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
900V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.2 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.319" (33.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)