Nichicon MHBS455350KRSD
Part No.:
MHBS455350KRSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MHBS455350KRSD.pdf
Description:
CAP FILM 35UF 10% 800VDC RADIAL
Shipping
MHBS455350KRSD Specifications
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
35 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)