Nichicon MHBS455150KJSD
Part No.:
MHBS455150KJSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MHBS455150KJSD.pdf
Description:
CAP FILM 15UF 10% 800VDC RADIAL
Shipping
MHBS455150KJSD Specifications
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)