Nichicon MHBS455120KJS
Part No.:
MHBS455120KJS
Package:
Radial
Datasheet:
MHBS455120KJS.pdf
Description:
CAP FILM 12UF 10% 800VDC RADIAL
Shipping
MHBS455120KJS Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.4 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.319" (33.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)