Nichicon MHBS455100KHSD
Part No.:
MHBS455100KHSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MHBS455100KHSD.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL
Shipping
MHBS455100KHSD Specifications
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)