R-K Electronics, Inc. MCS-240A-3T
Part No.:
MCS-240A-3T
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
MCS-240A-3T.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 300SEC CHAS MT
Shipping
MCS-240A-3T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 300 Sec
Contact Rating @ Voltage:
Voltage - Supply:
240VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)