Microchip Technology MCP1824T-3002E/DC
Part No.:
MCP1824T-3002E/DC
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
MCP1824T-3002E/DC.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT223-5
Shipping
MCP1824T-3002E/DC Specifications
Package/Case:
SOT-223-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.32V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (100Hz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C