Microchip Technology MCP1812AT-012/OT
Part No.:
MCP1812AT-012/OT
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1812AT-012/OT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Shipping
MCP1812AT-012/OT Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
0.5 µA
Current - Supply (Max):
220 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)