Microchip Technology MCP1791T-3002E/DC
Part No.:
MCP1791T-3002E/DC
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
MCP1791T-3002E/DC.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 70MA SOT223-5
Shipping
MCP1791T-3002E/DC Specifications
Package/Case:
SOT-223-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 70mA
Current - Output:
70mA
Current - Quiescent (Iq):
130 µA
Current - Supply (Max):
210 µA
PSRR:
90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C