Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8891EXK31+T
Part No.:
MAX8891EXK31+T
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MAX8891EXK31+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SC70-5
Shipping
MAX8891EXK31+T Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 120mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (10kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)