Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8887EZK31-T
Part No.:
MAX8887EZK31-T
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MAX8887EZK31-T.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO
Shipping
MAX8887EZK31-T Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
65 µA
PSRR:
60dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C