Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8875EUK26
Part No.:
MAX8875EUK26
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX8875EUK26.pdf
Description:
150MA, LOW-DROPOUT LINEAR REGULA
Shipping
MAX8875EUK26 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)