Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8841ELT29+T
Part No.:
MAX8841ELT29+T
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX8841ELT29+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 6UDFN
Shipping
MAX8841ELT29+T Specifications
Package/Case:
6-WFDFN
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)