Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8840ELT31+
Part No.:
MAX8840ELT31+
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX8840ELT31+.pdf
Description:
ULTRA-LOW-NOISE, HIGH PSRR, LOW-
Shipping
MAX8840ELT31+ Specifications
Package/Case:
6-WFDFN
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 120mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)