Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8840ELT21+T
Part No.:
MAX8840ELT21+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX8840ELT21+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.1V 150MA 6UDFN
Shipping
MAX8840ELT21+T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
6-WFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 120mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)